20,000 kg of Undhiyu for Amdavadis on Uttarayan

Monday, 13 January 2014 - 2:21pm IST | Place: Ahmedabad | Agency: DNA

Amdavadis, who are known to be crazy for food, are set to eat over 20,000 kg of Undhiyu on Uttarayan. Over 400 shops dedicated to making Undhiyu are expecting to sell an average of 50 kg of this delectable delicacy daily till Tuesday noon.

The price of Undhiyu is estimated to be over Rs240 per kg this time. “Due to the slowdown and inflation, this year we are expecting a low demand. Typically, we see a huge rush on every Saturday before Uttarayan, but this Saturday was very normal,” said secretary of Ahmedabad Mithai Farsan Association and director of Jai Hind Sweets, Jashvant Patel.

He added that Jai Hind will make up to 150 kg of Undhiyu this time.

Not every sweet shop is selling Undhiyu and jalebi on Uttarayan, said Patel. “But it is estimated that there will be at least 400 Undhiyu shops selling an average of 50 kg of the delicacy everyday till 2 pm on January 14,” he said.

The price of Undhiyu is usually decided a day before Uttarayan. “We will decide on the price once we buy all the vegetables and edible oil on Monday. On the basis of cost, we will decide on the price. Compared to the previous year, the price will be marginally high this time,” he said.

Patel said the price of edible oil and certain vegetables have come down recently in the market. “But against these, labour costs have gone up. So we are expecting that the average price of Undhiyu will be around Rs200 per kg,” he added.

However, Kandoi Sweets has stopped making Undhiyu and jalebi on Uttarayan. “We don’t make these items now,” said director of Kandoi Sweets, KB Kandoi.

There are around 2,500 sweet shops in the city, as per treasurer of the association and director of Mehta Sweets, Ashwin Mehta. “Not every shop sells Undhiyu and jalebi. So it is difficult to even estimate exact sales of Undhiyu and jalebi on Uttarayan,” he said.

This year, the price of jalebi is also marginally higher. “Jalebi made with edible oil will cost around Rs260 per kg and pure ghee jalebi will be sold for Rs440 per kg, which is Rs10 to Rs20 more than the last year,” added Mehta.


Jump to comments

Around the web