Mumbai
Union minister Vilasrao Deshmukh's son Amit (Congress) wins from Latur; deputy chief minister Chhagan Bhujbal's son Pankaj Bhujbal (NCP) wins from Nandgaon.
Updated : Nov 19, 2013, 11:17 PM IST
Constituency Number Constituency Name Party
1. Akkalkuwa- PADVI ADV K. C (INC)
2. Shahada- PADMAKAR VALVI (INC)
3. Nandurbar- VIJAYKUMAR GAVIT (NCP)
4. Nawapur- SHARAD GAVIT (SP)
5. Sakri- YOGENDRA BHOYE (INC)
6. Dhule Rural- PROF.SHARD PATIL (SHS)
7. Dhule City- ANIL GOTE (Loksangram)
8. Sindkheda- RAWAL JAIKUMARBHAU JITENDRASINH (BJP)
9. Shirpur- KASHIRAM PAWARA (INC)
10. Chopda- JAGDISHCHANDRA WALVI (NCP)
11. Raver- SHIRISH CHAUDHARI (IND)
12. Bhusawal- SANJAY SAVKARE (NCP)
13. Jalgaon City- SURESHKUMAR JAIN (SHS)
14. Jalgaon Rural- GULABRAO DEOKAR (NCP)
15. Amalner- KRUSHIBHUSHAN PATIL (IND)
16. Erandol- CHIMANRAO PATIL (SHS)
17. Chalisgaon- RAJIV DESHMUKH (NCP)
18. Pachora- DILIP WAGH (NCP)
19. Jamner- GIRISH MAHAJAN (BJP)
20. Muktainagar- EKNATHRAO KHADSE (BJP)
21. Malkapur- CHAINSUKH SANCHETI (BJP)
22. Buldhana- VIJAYRAJ SHINDE (SHS)
23. Chikhli- RAHUL BONDRE (INC)
24. Sindkhed- Raja RAJENDRA SHINGNE (NCP)
25. Mehkar- SANJAY RAIMULKAR (SHS)
26. Khamgaon- SANANDA GOKULCHAND (INC)
27. Jalgaon (Jamod)- DR. KUTE SANJAY SHRIRAM (BJP)
28. Akot- GAWANDE SANJAY LAXMAN (SHS)
29. Balapur- BALIRAM SIRASKAR (IND)
30. Akola West- GOVARDHAN SHARMA (BJP)
31. Akola East- HARIDAS BHADE (BBM)
32. Murtizapur- HARISH PIMPALE (BJP)
33. Risod- SUBHASHRAO ZANAK (INC)
34. Washim- LAKHAN MALIK (BJP)
35. Karanja- PRAKASH DAHAKE (NCP)
36. Dhamangaon Railway- JAGTAP VALMIK (INC)
37. Badnera- RAVI RANA (IND)
38. Amravati- RAOSAHEB SHEKHAWAT (INC)
39. Teosa- YASHOMATI THAKUR (INC)
40. Daryapur- ABHIJIT ADSUL (SHS)
41. Melghat- KEWALRAM KALE (INC)
42. Achalpur- OMPRAKASH KADU (IND)
43. Morshi- DR. BONDE ANIL SUKHADEORAO (IND)
44. Arvi- DADARAO KECHE (BJP)
45. Deoli- RANJIT PRATAPRAO KAMBLE (INC)
46. Hinganghat- ASHOK SHINDE (SHS)
47. Wardha- SURESH DESHMUKH (IND)
48. Katol- ANIL DESHMUKH (NCP)
49. Savner- KEDAR CHHATRAPAL (INC)
50. Hingna- VIJAYBABU GHODMARE (BJP)
51. Umred- PARWE SUDHIR LAXMAN (BJP)
52. Nagpur South West- DEVENDRA GANGADHARRAO FADNAVIS (BJP)
53. Nagpur South- DINANATH PADOLE (INC)
54. Nagpur East- KRISHNA KHOPDE (BJP)
55. Nagpur Central- VIKAS KUMBHARE (BJP)
56. Nagpur West- DESHMUKH SUDHAKAR SHAMRAO (BJP)
57. Nagpur North- DR. NITIN RAUT (INC)
58. Kamthi- Chandrashekhar Bawankule (BJP)
59. Ramtek- ASHISH NANDKISHORE JAISWAL (SHS)
60. Tumsar- Anil Bawankar (INC)
61. Bhandara- NARENDRA BHONDEKAR (SHS)
62. Sakoli- NANABHAU FALGUNRAO PATOLE (BJP)
63. Arjuni Morgaon- BADOLE RAJKUMAR SUDAM (BJP)
64. Tirora- KHUSHAL BOPACHE (BJP)
65. Gondiya- GOPALDAS AGRAWAL (INC)
66. Amgaon- RAMRATANBAPU RAUT (INC)
67. Armori- ANANDRAO GANGARAM GEDAM (INC)
68. Gadchiroli- DR. NAMDEO DALLUJI USENDI (INC)
69. Aheri- DIPAK ATRAM (IND)
70. Rajura- DHOTE SUBHASH RAMCHANDRARAO (INC)
71. Chandrapur- SHAMKULE NANAJI SITARAM (BJP)
72. Ballarpur- SUDHIR MUNGANTIWAR (BJP)
73. Brahmapuri- ATUL DESHKAR (BJP)
74. Chimur- WADETTIWAR VIJAY NAMDEORAO (INC)
75. Warora- SANJAY DEOTALE (INC)
76. Wani- WAMANRAO KASAWAR (INC)
77. Ralegaon- VASANT PURKE (INC)
78. Yavatmal- NILESH DESHMUKH PARVEKAR (INC)
79. Digras- SANJAY RATHOD (SHS)
80. Arni- SHIWAJIRAO MOGHE (INC)
81. Pusad- MANOHAR NAIK (NCP)
82. Umarkhed- VIJAYRAO KHADASE (INC)
83. Kinwat- JADHAV PRADEEP HEMSINGH (NAIK) (NCP)
84. Hadgaon- MADHAVRAO PAWAR (INC)
85. Bhokar- ASHOK CHAVAN (INC)
86. Nanded North- D.P.SAWANT (INC)
87. Nanded South- Omprakash Ganeshlal Pokarna (INC)
88. Loha- DHONDGE SHANKARRAO GANESHRAO (NCP)
89. Naigaon- CHAVAN VASANTRAO BALWANTRAO (IND)
90. Deglur- ANTAPURKAR RAOSAHEB (INC)
91. Mukhed- HANMANTHRAO PATIL (INC)
92. Basmath- DANDEGAONKAR JAIPRAKASH RAOSAHEB (NCP)
93. Kalamnuri- RAJIV SATAV (INC)
94. Hingoli- BHAURAO PATIL (INC)
95. Jintur- RAMPRASAD KADAM BORDIKAR (INC)
96. Parbhani- JADHAV SANJAY (BANDU) HARIBHAU (SHS)
97. Gangakhed- GHANDAT (MAMA) (IND)
98. Pathri- MIRA RENGE (SHS)
99. Partur- SURESHKUMAR JETHALIYA (IND)
100. Ghansawangi- RAJESHBHAYYA TOPE (NCP)
101. Jalna- GORANTYAL KAILAS KISHANRAO (INC)
102. Badnapur- SANTOSH VASANTLAL SAMBRE (SHS)
103. Bhokardan- Chandrakant Pundlikrao Danve (NCP)
104. Sillod- ABDUL SATTAR ABDUL NABI (INC)
105. Kannad- JADHAV HARSHAWARDHAN RAIBHAN (MNS)
106. Phulambri- Dr. Kale Kalyan Vaijinathrao (INC)
107. Aurangabad Central- Jaiswal Pradeep Shivnarayan (IND)
108. Aurangabad West- SHIRSAT SANJAY PANDURANG (SHS)
109. Aurangabad East- DARDA RAJENDRA JAWAHARLAL (INC)
110. Paithan- SANJAY WAGHCHAURE (NCP)
111. Gangapur-
112. Vaijapur- R.M. WANI (SHS)
113. Nandgaon- PANKAJ CHHAGAN BHUJBAL (NCP)
114. Malegaon Central- MUFTI MOHAMAD ISMAIL A. KHALIQUE (JSS)
115. Malegaon Outer- BHUSE DADAJI DAGADU (SHS)
116. Baglan- UMAJI MANGLU BORSE (BJP)
117. Kalwan- ARJUN TULSHIRAM(A.T.) PAWAR (NCP)
118. Chandvad- KOTWAL SHIRISHKUMAR VASANTRAO (IND)
119. Yevla- CHHAGAN BHUJBAL (NCP)
120. Sinnar- KOKATE MANIKRAO SHIVAJI (INC)
121. Niphad- KADAM ANIL SAHEBRAO (SHS)
122. Dindori- MAHALE DHANRAJ HARIBHAU (SHS)
123. Nashik East- ADV. DHIKALE UTTAMRAO NATHUJI (MNS)
124. Nashik Central- GITE VASANTRAO NIVRUTTI (MNS)
125. Nashik West- BHOSALE NITIN KESHAVRAO (MNS)
126. Deolali- GHOLAP BABAN SHANKAR (SHS)
127. Igatpuri- GAVIT NIRMALA RAMESH (INC)
128. Dahanu- OZARE RAJARAM NATHU [CPI(M)]
129. Vikramgad- ADV.CHINTAMAN WANGA (BJP)
130. Palghar- GAWIT RAJENDRA DHEDYA (INC)
131. Boisar- TARE VILAS SUKUR (BVA)
132. Nalasopara- THAKUR KSHITIJI HITENDRA (BVA)
133. Vasai- VIVEK RAGHUNATH PANDIT(BHAU) (IND)
134. Bhiwandi Rural- SAVARA VISHNU RAMA (BJP)
135. Shahapur- DAULAT BHIKA DARODA (SHS)
136. Bhiwandi West- ABDUL RASHID TAHIR MOMIN (SP)
137. Bhiwandi East- ABU AASIM AZAMI (SP)
138. Kalyan West- BHOIR PRAKASH SUKHDEO (MNS)
139. Murbad- KATHORE KISAN SHANKAR (NCP)
140. Ambernath- DR.BALAJI KINIKAR (SS)
141. Ulhasnagar- KUMAR UTTAMCHAND AILYANI (BJP)
142. Kalyan East- GANPAT KALU GAIKWAD (IND)
143. Dombivali- CHAVAN RAVINDRA DATTATRAYA (BJP)
144. Kalyan Rural- RAMESH RATAN PATIL (MNS)
145. Mira Bhayandar- GILBERT JOHN MENDOCA (NCP)
146. Ovala - Majiwada PRATAP BABURAO SARNAIK (SHS)
147. Kopri-Pachpakhadi- EKNATH SAMBHAJI SHINDE (SHS)
148. Thane- RAJAN VICHARE (SHS)
149. Mumbra-Kalwa- AWHAD JITENDRA SATISH (NCP)
150. Airoli- SANDEEP GANESH NAIK (NCP)
151. Belapur- GANESH NAIK (NCP)
152. Borivali- Gopal Shetty (BJP)
153. Dahisar- GHOSALKAR VINOD RAMCHANDRA (SHS)
154. Magathane- DAREKAR PRAVIN YASHWANT (MNS)
155. Mulund- SARDAR TARA SINGH (BJP)
156. Vikhroli- MANGESH SANGLE (MNS)
157. Bhandup West- SHISHIR SHINDE (MNS)
158. Jogeshwari East- WAIKAR RAVINDRA DATTARAM (SHS)
159. Dindoshi- RAJHANS SINGH DHANANJAY SINGH (INC)
160. Kandivali East- YOGESH SAGAR (BJP)
161. Charkop- YOGESH SAGAR (BJP)
162. Malad West- ASLAM SHAIKH (INC)
163. Goregaon- SUBHASH DESAI (SHS)
164. Versova- BALDEV KHOSA (INC)
165. Andheri West- ASHOK BHAU JADHAV (INC)
166. Andheri East- SHETTY SURESH HIRIYANNA (INC)
167. Vile Parle- KRISHNA HEGDE (INC)
168. Chandivali- KHAN MOHD. ARIF (NASEEM) (INC)
169. Ghatkopar West- MEHTA PRAKASH MANCHHUBHAI (BJP)
170. Ghatkopar East- RAM KADAM (MNS)
171. Mankhurd Shivaji Nagar- ABU ASIM AZMI (SP)
172. Anushakti Nagar- NAWAB MALIK (NCP)
173. Chembur- CHANDRAKANT DAMODHAR HANDORE (INC)
174. Kurla- MILIND (ANNA ) KAMBLE (NCP)
175. Kalina- KRUPASHANKAR SINGH (INC)
176. Vandre East- PRAKASH (BALA) VASANT SAWANT (SHS)
177. Vandre West- (BABA) ZIAUDDIN SIDDIQUE (INC)
178. Dharavi- GAIKWAD VARSHA EKNATH (INC)
179. Sion Koliwada- SHETTY JAGANNATH ACHANNA (INC)
180. Wadala- KALIDAS NILKANTH KOLAMBKAR (INC)
181. Mahim- NITIN VIJAYKUMAR SARDESAI (MNS)
182. Worli- AHIR SACHIN MOHAN (NCP)
183. Shivadi- BALA DAGDU NANDGAONKAR (MNS)
184. Byculla- CHAVAN MADHUKAR BALKRISHNA ALIAS ANNA (INC)
185. Malabar Hill- MANGAL PRABHAT LODHA (BJP)
186. Mumbadevi- AMIN PATEL (INC)
187. Colaba- ANNIE SHEKHAR (INC)
188. Panvel- PRASHANT RAMSHETH THAKUR (INC)
189. Karjat- SURESHBHAU NARAYAN LAD (NCP)
190. Uran- PATIL VIVEKANAND SHANKAR (PWPI)
191. Pen- DHAIRYASHIL MOHAN PATIL (PWPI)
192. Alibag- MEENAKSHI PRABHAKAR PATIL (PWPI)
193. Shrivardhan- TATKARE SUNIL DATTATREY (NCP)
194. Mahad- BHARATSHET GOGAWALE (SHS)
195. Junnar- BENAKE VALLABH DATTARAY (NCP)
196. Ambegaon- DILIPRAO DATTATRY WALSE PATIL (NCP)
197. Khed Alandi- DILIP DATTATRAY MOHITE (NCP)
198. Shirur- ASHOK RAOSAHEB PAWAR (NCP)
199. Daund- RAMESHRAO KISAN THORAT (IND)
200. Indapur- PATIL HARSHAVARDHAN SHAHAJIRAO (INC)
201. Baramati- AJIT ANANTRAO PAWAR (NCP)
202. Purandar- SHIVTARE VIJAY SOPANRAO (SHS)
203. Bhor- THOPATE SANGRAM ANANTRAO (INC)
204. Maval- SANJAY VISHWANATH BHEGADE (BJP)
205. Chinchwad- JAGTAP LAXMAN PANDURANG (INC)
206. Pimpri- Anna Bansode (NCP)
207. Bhosari- Vilas Vithoba Lande (IND)
208. Vadgaon Sheri- BAPUSAHEB TUKARAM PATHARE (NCP)
209. Shivajinagar- NIMHAN VINAYAK MAHADEV (INC)
210. Kothrud- CHANDRAKANT BALBHIM MOKATE (SHS)
211. Khadakwasala- WANJALE RAMESH HIRAMAN (MNS)
212. Parvati- MADHURI SATISH MISAL (BJP)
213. Hadapsar- BABAR MAHADEO RAMCHANDRA (SHS)
214. Pune Cantonment- BAGWE RAMESHANANDRAO (INC)
215. Kasba Peth- GIRISH BAPAT (BJP)
216. Akole- PICHAD MADHUKAR KASHINATH (NCP)
217. Sangamner- THORAT VIJAY (INC)
218. Shirdi- PATIL VIKHE RADHAKRISHNA EKNATHRAO (INC)
219. Kopargaon- SHASHIKANT JAYWANTRAO SHINDE (INC)
220. Shrirampur- KAMBLE BHAUSAHEB MALHARI (INC)
221. Nevasa- GADAKH SHANKARRAO YASHWANTRAO (NCP)
222. Shevgaon- GHULE CHANDRASHEKHAR MARUTRAOJI (NCP)
223. Rahuri- KARDILE SHIVAJI BHANUDAS (BJP)
224. Parner- AUTI VIJAYRAO BHASKARRAO (SHS)
225. Ahmednagar City- ANIL BHAYYA RAMKISAN RATHOD (SHS)
226. Shrigonda- PACHPUTE BABANRAO BHIKAJI (NCP)
227. Karjat Jamkhed- PROF. RAM SHANKAR SHINDE (BJP)
228. Georai- PANDIT BADAMRAO LAHURAO (NCP)
229. Majalgaon- PRAKASHDADA SUNDARRAO SOLANKE (NCP)
230. Beed- KSHIRSAGAR JAYDATTJI SONAJIRAO (NCP)
231. Ashti- DHAS SURESH RAMCHANDRA (NCP)
232. Kaij- VIMALTAI MUNDADA (NCP)
233. Parli- PANKAJA MUNDE (BJP)
234. Latur Rural- VAIJANATH SHINDE (INC)
235. Latur City-
236. Ahmadpur- BABASAHEB PATIL (RSP)
237. Udgir- SUDHAKAR BHALERAO (BJP)
238. Nilanga-
239. Ausa- BASAWARAJ PATIL (INC)
240. Umarga- DNYANRAJ CHOUGULE (SHS)
241. Tuljapur- CHAVAN MADHUKARRAO DEVRAO (INC)
242. Osmanabad- RAJENIBALKAR OMPRAKASH BHUPALSINHA ALIAS PAWAN RAJE (SHS)
243. Paranda- MOTE RAHUL MAHARUDRA (NCP)
244. Karmala- BAGAL SHAMAL DIGAMBAR (NCP)
245. Madha- SHINDE BABANRAO VITTHALRAO (NCP)
246. Barshi- SOPAL DILIP GANGADHAR (IND)
247. Mohol- DHOBALE LAXMAN KONDIBA (NCP)
248. Solapur City North- DESHMUKH VIJAYKUMAR SIDRAMAPPA (BJP)
249. Solapur City Central- SHINDE PRANITI SUSHILKUMAR (INC)
250. Akkalkot- PATIL SIDRAMAPPA MALKAPPA (BJP)
251. Solapur South- DILIP BRAMHADEV MANE (INC)
252. Pandharpur- BHALKE BHARAT TUKARAM (SP)
253. Sangole- GANAPATRAO ANNASAHEB DESHMUKH (PWP)
254. Malshiras- DOLAS HANUMANT JAGANNATH (NCP)
255. Phaltan- CHAVAN DIPAK PRALHAD (NCP)
256. Wai- MAKARAND LAXMANRAO JADHAV PATIL (IND)
257. Koregaon- SHASHIKANT JAYWANTRAO SHINDE (NCP)
258. Man- JAYKUMAR BHAGWANRAO GORE (IND)
259. Karad North- PATIL SHAMRAO ALIAS BALASAHEB PANDURANG (IND)
260. Karad South- VILASRAO PATIL (KAKA) (INC)
261. Patan- PATANKAR VIKRAMSINH RANJITSINH (NCP)
262. Satara- BHONSLE SHIVENDRASINH ABHAYSINH (NCP)
263. Dapoli- DALVI SURYAKANT SHIVRAM (SHS)
264. Guhagar- JADHAV BHASKAR BHAURAO (NCP)
265. Chiplun- CHAVAN SADANAND NARAYAN (SHS)
266. Ratnagiri- UDAY RAVINDRA SAMANT (NCP)
267. Rajapur- RAJAN SALVI (SHS)
268. Kankavli- JATHAR PRAMOD SHANTARAM (BJP)
269. Kudal- NARAYAN TATU RANE (INC)
270. Sawantwadi- DEEPAK VASANT KESARKAR (NCP)
271. Chandgad- DESAI KRISHNARAO RAKHAMAJIRAO (NCP)
272. Radhanagari- K P PATIL (NCP)
273. Kagal- MUSHRIF HASAN MIYALAL (NCP)
274. Kolhapur South- PATIL SATEJ ALIAS BUNTY D. (INC)
275. Karvir- NARAKE CHANDRADIP SHASHIKANT (SHS)
276. Kolhapur North- RAJESH VINAYAKRAO KSHIRSAGAR (SHS)
277. Shahuwadi- VINAY VILASRAO KORE (JSS)
278. Hatkanangle- DR.SUJIT VASANTRAO MINACHEKAR (SHS)
279. Ichalkaranji- HALVANKAR SURESH GANPATI (BJP)
280. Shirol- APPASAHEB alias REVGONDA PATIL (INC)
281. Miraj- KHADE SURESH (BHAU) DAGADU (BJP)
282. Sangli- SAMBHAJI HARI PAWAR (BJP)
283. Islampur- JAYANT RAJARAM PATIL (NCP)
284. Shirala- MANSING FATTESINGRAO NAIK (IND)
285. Palus-Kadegaon- DR. PATANGRAO SHRIPATRAO KADAM (INC)
286. Khanapur- PATIL SADASHIVRAO HANAMANTRAO (INC)
287. Tasgaon- RAOSAHEB RAMRAO PATIL (NCP)
288. Jat- PRAKASH (ANNA) SHIVAJIRAO SHENDAGE (BJP)
BBM - Bharipa Bahujan Mahasangh
JSS - Jan Surajya Shakti
BVA - Bahujan Vikas Aaghadi
PWPI - Peasants & Workers Party of India
SJP - Samajwadi Jan Parishad
SP - Swabhimani Paksha
BREM - Bahujan Republican Ekta Manch
RSP - Rashtriya Samaj Paksha
SBP - Swatantra Bharat Paksha
GGP - Gondvana Gantantra Party